En djupdykning i e-vägledning


Sverige, liksom hela världen, befinner sig i en sällan tidigare skådad situation som skakar om fundamenten som utgör våra samhällen. Vi går en krävande tid till mötes, men vägledningen bör fortgå i möjligaste mån. Många vägledare arbetar just nu på distans, varför vi känner att vi vill erbjuda stöd för att förenkla och förbättra situationen för oss som i vår strävan att ge fullgod vägledning till landets medborgare vänder ut och in på oss själva just nu.

Sveriges Vägledarförening (SVF) har kontaktat vägledare i Finland och Danmark för att ta del av deras metoder för e-vägledning, det vill säga vägledning som bedrivs digitalt. Vi har så gjort för att kunna bistå er – våra medlemmar, och vägledare i hela Sverige – i denna tid av utmaningar. Vi har även påbörjat en kartläggning om vad som görs i Sverige.

En fördjupning i e-vägledning med redogörelser från Danmark och Finland och direkta tips.

Sammanfattning av en implementeringsplan för e-vägledning.

Information om Arbetsförmedlingens karriärvägledande tjänster.

Under 2020 har etiska rådet utvecklat en vägledning i etik och juridik för vägledare inom skola.